BIOtechnologia PLA

Co to są BIOplastiki?

Do oznaczania dziedziny bioplastików stosuje się wiele oznaczeń: biopolimery, biomateriały. Wydaje się, że słowo bioplastik staje się coraz bardziej rozpowszechnione.

Na poniższym wykresie pokazane są rodzaje i pochodzenie surowców do produkcji opakowań (źródło: www.european-bioplastics.org).

Naszym celem jako Bestogreen jest koncentracja na pierwszej górnej – po prawej ćwiartce, czy pochodzących z surowców naturalnych („Biobased”) i rozwiązaniach kompostowalnych („Biodegradable”, czyli rozkładających się na BIO nawóz. Uwaga – ciekawostka, każdy produkt kompostowalny jest biodegradowalny, ale nie każdy biodegradowalny jest kompostowalny). Taka kombinancja „Biobased + Biodegradable” oznacza produkt PODWÓJNIE ZIELONY, bo pochodzi z natury i odpad rozkłada się na nawóz. To jest super rozwiązanie dla środowiska.

Nasz wybór to PLA (polilaktyd, kwas mlekowy), ale jesteśmy też otwarci na inne zielone technologie.

Bioplastiki - technologia PLA (poliakatyd)

W produkcji wykorzystujemy PLA i CPLA (krystliczna postać PLA) –  kompostowalne bioplastiki wykonane ze skrobi roślinnych

W Bestogreen produkujemy nasze jednorazowe reklamówki, worki oraz inne opakowania z surowców pochodzenia naturalnego, dla wielu w z Państwa może być zaskoczeniem, że używamy …kukurydzy, buraków, ziemniaki czy trzcinę cukrową, różnica polega na tym, że nie używamy tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Nasze sztućce, reklamówki, worki i inne oferowane produkty ulegają całkowitej biodegradacji i nadają się do kompostowania, używamy materiałów zgodnych z europejską normą EN 13432, co oznacza, że produkt jest bezpieczny dla środowiska i człowieka (całkowita kompostowalność), dodatkowo posiadamy certyfikat TUV Austria: OK compost HOME. I tutaj ciekawostka, bio nawóz / biomasa, który zostaje po rozpadzie reklamówek, worków (i innych produktów) to doskonały środek do nawożenia roślin, rozkłada się w przemysłowych kompostowaniach około 6 tygodnia, a w glebie do 12 miesięcy.

Dzięki wielomateriałowości oraz łączeniu materiałów i technologii oferujemy dopasowane do potrzeb Klientów produkty, które są świetnej jakości, które są wytrzymałe, dobrze wyglądają oraz zapewniają szczelność i co kluczowe komfort użytkowania.

Nasze kubki nadal muszą być szczelne, a nasi klienci nadal chcą przezroczystych okien, dlatego używamy kompostowalnych bioplastików – materiałów kompostowalnych pochodzących ze źródeł roślinnych.

Poniżej schemat porównujący w 3 kolumnach aktualnie stosowany materiały – plastik, oxo oraz biodegradowalne, nasze rozwiązanie to trzecia ostatnia kolumna – produkty biodegradowalne. Porównajcie Państwo np. parametry związane z odpadem, czyli co zostaje w środowisku po rozkładzie oraz czas rozkładu, widać spore różnice.

Rodzaje tworzyw a kompostowalność

Cechy PLA

• Alifatyczny Poliester • Temperatura mięknięcia: ~58°C • Temperatura zgrzewania: 93-125°C • Temperatura topnienia: 150-170°C • Gęstość: 1,24 g/cm3